E12-E28 Strona Główna E12-E28
Forum posiadaczy i miłosników BMW E12 i BMW E28

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Filmik z IV Ogólnopolskiego Zlotu e12-e28.pl - MAŁKINIA 2014 - http://vimeo.com/102914979

Poprzedni temat «» Następny temat
[E28 524td] mój klekocik
Autor Wiadomość
mawashi 

Nadwozie: E28
Model: 524td
Silnik: M21 D24
Rok produkcji: 1986
Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 4
Skąd: okolice Żyrardowa
Wysłany: 24 Czerwiec 2011, 22:20   [E28 524td] mój klekocik
   Imię: Marcin


No właśnie, tak naprawdę mój klekocik nie jest mój. Dostała go, całkiem za darmo, moja żonka po tym jak owinęła na drzewie nasze poprzednie auto, wychodząc z niego z jednym tylko siniakiem, za co niezmiernie wdzięczny jestem inżynierom z Trollhättan.
Wróćmy jednak do bohatera tego posta.
E28 w kolorze Alpinweiss z niebieskim wnętrzem i silnikiem 2,4 turbo diesel. W papierach rok '96 (składak), w rzeczywistości podobno '86.
Auto stało w garażu przez ostatnich 8 lat - tak twierdzi poprzedni właściciel, jednak przeprowadzone przeze mnie oględziny wskazują, że bardziej prawdopodobna jest liczba 10, z uwagi na to, że najmłodsza gazetka reklamowa z supermarketu, jak i paragon za zrobione zakupy, które to w wielkiej obfitości w samochodzie znalazłem (paragony, nie zakupy), pochodzą z roku 2001.
Jako że samochód miał służyć do jeżdżenia a nie stać w garażu, postanowiłem wymienić niesprawne podzespoły:
- wysprzęglik,
- osłony przegubów - stwardniałe i rozsypujące się po tak długim postoju,
- cylinderki hamulcowe - cieknące,
- tłumik końcowy - dziurawy jak diabli,
- środkowy drążek kierowniczy - wcale nie tak łatwo osiągalny w niewielkim mieście między Warszawą a Łodzią, co spowodowało że skończyło się regeneracją w specjalistycznym warsztacie w W-wie na ul. Popularnej, który przy okazji mogę chyba polecić z uwagi na profesjonalizm i dobrą cenę usługi.

Jako że po poprzednim aucie zostały mi letnie opony w pasującym rozmiarze 195/65 lecz R15 zamieniłem tymczasowo oryginalne felgi na zakupione na allegro 15" felgi z lekkiego stopu o wyglądzie felg stalowych. Nawiasem mówiąc zdałoby się założyć na nie jakieś kołpaczki z logo BMW. Na oryginalnych felgach są opony, lecz choć mają wysoki bieżnik to po pierwsze są stare, a poza tym auto stało długo na dwóch 'kapciach' i opony są zniekształcone.

Auto nie jest idealne. Na pierwszy rzut oka widać że miało stłuczkę , a jej skutki zostały naprawione niezbyt starannie. Cierpi na tym estetyka lewego narożnika maski, lewego błotnika oraz przedniego zderzaka. Widać też pęknięcia na atrapie. Poza tym zdziwiło mnie że 25 letni samochód wydaje się mieć oryginalny lakier na reszcie nadwozia. To już raczej świadczy o nim dość dobrze. Blacharce przydałoby się trochę kosmetycznych zabiegów i wymiana dolnego przedniego pasa. Poza nim wygląda nadspodziewanie zdrowo.

Największą jednak bolączką auta, jest pęknięcie miski olejowej. Silnik nie ucierpiał raczej po zdarzeniu, które spowodowało ten uszczerbek jednak tu chciałbym zwrócić się do Was, jako znawców tematu z zapytaniem: Czy to prawda że jednostki M21 montowane w E28 miały stalową miskę olejową? Poprzedni właściciel tego auta twierdzi, że został w nim zamontowany nowszy silnik, z aluminiową miską, a ja niestety jestem w tym temacie ignorantem. Fakt, że mam w dowodzie wpisane 'składak', może wskazywać na to że silnik, który jest w aucie nie był w nim zamontowany fabrycznie.

No i jeszcze jedno - czy może ktoś z was posiada zbędną miskę olejową, która mogłaby zastąpić uszkodzony element mojego silniczka i sprawić że klekocik przestałby 'znaczyć teren' podczas jazdy?

pozdrawiam

mawashi
 
 
     
Filip0 
Burgund Lover


Nadwozie: E28
Model: 5..i
Silnik: M..B..
Rok produkcji: '84
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 2223
Skąd: Wrocław / Sława
Wysłany: 24 Czerwiec 2011, 22:45   
   Imię: Filip


Zdjęciaaaaaaa ;-)

Co do miski to może kolega szalik1 Ci pomoże.
_________________

 
 
     
mawashi 

Nadwozie: E28
Model: 524td
Silnik: M21 D24
Rok produkcji: 1986
Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 4
Skąd: okolice Żyrardowa
Wysłany: 27 Czerwiec 2011, 14:53   
   Imię: Marcin


Zdjęcia wrzucę, muszę tylko doprowadzić go do stanu, w którym nie będę wstydził się go tu pokazać.
Na początek usunąłem 'tuning naklejkowy':
- emblematy 'Sporting', pochodzące prawdopodobnie z Fiata Cinquecento, umieszczone nad listwą na przednich błotnikach (jak można wpaść na taki pomysł?).
- naklejki 'ABS" oraz 'PL' z pasa tylnego oraz klapy bagażnika,
- emblematy M-Technik z kolorowej folii samoprzylepnej (jeden duży na masce i dwa mniejsze na tylnych drzwiach)
Niestety czas odcisnął swe piętno na lakierze i miejsca, w których do tej pory były naklejki, wyraźnie odcinają się od reszty.
Po obejrzeniu, tu na forum, zdjęć E28 Alpinweiss, którą prawdopodobnie widziałem zaparkowaną w okolicach żyrardowskiego dworca PKP, zmieniłem zdanie na temat stanu blacharskiego auta będącego w moim posiadaniu. Do ideału jej daleko. :(
Najgorzej prezentują się zderzaki. Przedni dolny pas jest uszkodzony po lewej stronie. Widać ślady rudej na prawym progu, na rantach błotników i w okolicach lampek tablicy rejestracyjnej. Największe szkody poczyniła ruda w okolicach kielichów.
Powodowany ciekawością zajrzałem pod tylną kanapę i znalazłem tam fabryczną 'metryczkę'. Oto co z niej wynika:
Chassis number 9753419
Vehicle code 4211
Series E28
Model 524td
Body type saloon
Catalog model ECE
Production date 1986 / 03
Engine M21 D24
Transmission Manual
Transmission Model Getrag 260/5
Steering Left

Opcje:
270 WIDER TYRES Koła z szerokim ogumieniem
300 ZENTRALVERRIEGELUNG ELEKTRISCH Centralny zamek
311 ELEKTRISCHER BEIFAHRERSPIEGEL Elektryczna regulacja prawego lusterka
350 WAERMESCHUTZGLAS GRUEN, RUNDUM Szyby atermiczne, zielone
400 SLIDING SUNROOF MANUAL Dach przesuwno-uchylny obsług. ręcznie
520 FOGLIGHTS Lampa przeciwmgłowa
662 <- nie znalazłem, ale sadząc z podobnych numerów chodzi o model radia
680 MANUAL AERIAL Antena radiowa ręczna
 
 
     
Filip0 
Burgund Lover


Nadwozie: E28
Model: 5..i
Silnik: M..B..
Rok produkcji: '84
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 2223
Skąd: Wrocław / Sława
Wysłany: 27 Czerwiec 2011, 17:09   
   Imię: Filip


Wrzuc przed... przyjemniej będzie patrzec jak odzyskuje dawny blask ;-)
_________________

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,025 sekundy. Zapytań do SQL: 12